Zima je náročným obdobím pro pleť, protože teploty mohou klesat pod bod mrazu. Obličej zůstane vždy odkrytý v jakémkoliv počasí a nízké teploty zpomalují průtok krve. Je tudíž potřeba připravit vaši pleť na chladné či mrazivé podmínky. Ani studený vítr není pro vaši tvář přínosem. Také střídání rozdílných teplot mezi vnějším studeným a vnitřním teplým vzduchem pleti neprospívá. Při rychlém zahřátí dochází k přehřátí a zrudnutí tváře. Tyto náročné podmínky jsou příčinou nezanedbatelného úbytku přirozené vlhkosti pleti. Ochranný film pokožky se ztenčuje a na obličeji raší mastné flíčky nebo v opačném případě suché šupinky.
Zimní péče o pleť
Prvním důležitým krokem je zjistit, jaký máte typ pleti. Základně rozlišujeme normální, suchou, mastnou nebo citlivou pleť. Chcete-li mít krásnou a vyživenou pokožku, sáhněte po kvalitní české přírodní kosmetice, která je celkově šetrná, bohatá na vitamíny a antioxidanty. Jelikož v zimě pleť trpí znatelným úbytkem přirozené vlhkosti díky povětrnostním podmínkám, je třeba ji hydratovat. Ideální je střídat hydratační přípravky s těmi, které se postarají o výživu vaší pleti.
Mohlo by vás zajímat: Jak se zbavit kruhů pod očima
Denní péče
Krém by měl být bohatý na živiny a na hydratační účinky. Hydratační účinky mají oleje, například olej z hroznů nebo výtažky z máty, limetky, rozmarýnu a levandule. O výživu se zase postarají huminové látky a kyselina salicylová a ovesný protein. Pro suchou pleť je vhodné používání hutnějších krémů s vysokým obsahem olejů na přírodní bázi, dále s výtažky bylin, které podporují vlhkost pleti. Pro mastnou pleť jsou vhodná séra či lehčí hydratační přípravky. Krémy nanášejte několikrát denně, minimálně ráno a večer. Před odchodem ven naneste také opalovací přípravek s vyšším SPF faktorem. Při tomto rituálu se nemusíte obávat podráždění či spálení od slunečních paprsků.
Pijte vodu, pijte pitnou vodu
Čistá voda, bylinkové čaje a nealkoholické nápoje by rozhodně neměly ve vašem jídelníčku chybět. O hydrataci je třeba se postarat jak zevnitř, tak zvenku.
Noční péče
Při večerním rituálu péče o pleť naneste na vlhký obličej noční krém s větším množstvím zvlhčujících a změkčujících látek. Rozmazlete se jednou až dvakrát týdně peelingem. Peeling je procedura, při které se jemným způsobem odstraní odumřelá kůže, podpoří se průtok krve, pokožce se navrátí zdravý odstín a usnadní vstřebávání dalších kosmetických přípravků.
Rty
V zimním obdobím je třeba se speciálně starat i o rty. K tomu poslouží jelení lůj či balzám. Pokožka je velice náchylná na popraskání rtů. Jste-li typ člověka, který bez rtěnky nevyjde ven ani na chvilku, dbejte o výživu rtů. Růž se pak bude pěkně vyjímat. Popraskaná ústa mohou nepříjemně bolet.
Ruce a nehty
V chladném období je třeba chránit ruce i pečovat o nehty. Na ruce používejte krémy pro ně určené, aby se pokožka zbytečně nevysušovala. Venku si oblékejte rukavice, jednak ochráníte ruce a také můžete rukavice pojmout jako zajímavý módní doplněk, obzvlášť když je sladíte s barvou šály a čepice.
Jak se v zimě nalíčit?
Zimní pohádka nastane, když sněhové vločky napadnou na zem a sníh vydrží několik dní. Bílé vločky, bílý sníh, bílá peřina. V přírodě vidíme mnoho bílé. K bílé a k mrazivým teplotám a ledu se hodí modrá barva. Například světle modré oční linky a oční stíny vyjádří krásně chladnou a mrazivou atmosféru. V zimě sáhněte po studených a zemitých tónech, mohou být ve světlém i tmavém provedení.
Postup při líčení
Nepodceňujte kvalitní základ. Nejprve sáhněte po hydratačním krému a po krému bohatého na vyživení pokožky. Potom použijte podkladovou bázi pod make-up. Oči jsou náchylné na slzení kvůli větru a kvůli přecházení z tepla do zimy. Aby se vám líčidla nerozmazala, zvolte voděodolnou kosmetiku. Gelové oční linky a oční stíny jsou do zimního období vhodné. Na rty použijte krémové a hydratační rtěnky.