Mrazivé počasí není pro pokožku nic příjemného. Musí odolávat nárazům větru, sněhu a nízkým teplotám. Ačkoliv se to může zdát zvláštní, během zimních měsíců je ve vzduchu méně vlhkosti, tím pádem se pokožka více vysušuje.
Šupinatění a zarudnutí pokožky
K těmto projevům, zarudnutí a šupinatění pokožky, dochází v mrazivém počasí v důsledku přechodů z vytopených místností do zimy, což jsou výrazné změny teplot. Tyto přechody mohou způsobit i svědění nebo vyrážku.
Denní péče o pleť v mrazu
Vítr, sníh, mráz a přechody z tepla do zimy jsou pro pleť náročným obdobím. Pleť je potřeba promašťovat a dodat jí potřebné živiny a nezapomínat také na podpoření hydratace. Správnou volbou jsou celkově hutnější krémy bohaté na živiny a oleje a v zásobě by vám neměl chybět ani hydratační krém.
Mohlo by Vás zajímat: Co je pleťový krém a jak ho vybrat?
Hydratace
Při chladném počasí se často podceňuje hydratace pokožky. Ideální je hydratovat pokožku jak zevnitř dostatkem nealkoholických nápojů, bylinných nebo ovocných čajů a vody, tak péče o pleť v zimě vyžaduje přípravky podporující hydrataci i zvenku. Šťavnaté ovoce by ve vašem jídelníčku nemělo chybět, například pomeranče, mandarinky či jablka.
Výživa
Nebojte se nanést dostatečné množství krému. Obličej dostává v chladných podmínkách zabrat. Hydrolipidová vrstva pleti je narušená, pleť je více citlivá a vykazuje známky ztráty pěkné zdravě vypadající barvy. Pleťový krém by měl být vyrobený na přírodní bázi s podílem rostlinných olejů. Pleťový krém humitics obsahuje výživové složky jako jsou například frakcionovaný kokosový olej, hroznový olej, mexickou limetu, rozmarýn lékařský, mátu, meduňku či ovesný protein. Nechybí levandule, vilín virginský a huminy s kyselinou salicylovou.
UV filtry
V zimě je pleť vystavena také slunečnímu záření. Záleží také na tom, v jakých klimatických podmínkách se pohybujete. Zda jste na horách ve vysokých nadmořských výškách nebo zda pobýváte v nižších polohách. Na horách je nutností sáhnout po opalovacím krému s ochranným UV faktorem. Pleťový krém s ochranným UV faktorem vám dobře poslouží v mrazivém počasí, pokud se zrovna nevydáváte na zasněžené svahy. 80 % UVA i UVB záření pronikne, i když je venku zataženo.
Rituál čištění pleti
Rituál čištění je zásadní při péči o pleť. Vhodným přípravkem je jemný čistící pudr či pleťová maska. Slouží k hloubkovému pročištění pleti. Lze jej použít při každodenním rituálu nebo jako čistící a hydratační masku. V zimním období se nabízí rozmazlit vaši pleť peelingem. Marocký lávový jíl, ovocný prášek z jahod, brusinek a aloe vera, koloidní oves a kakao podpoří regeneraci a zklidnění vašeho obličeje. Vitamíny B3, C a huminy mají antioxidační účinky.
Huminové látky
Jelikož se jedná o přírodní kosmetiku, důležitou součástí přípravků jsou huminové látky. Jde o přírodní organické látky, které vznikají při rozkladu organické hmoty. Na mysli máme mech, lišejníky či léčivé byliny. Ke vzniku přispívají mikroorganismy, které se v půdě vyskytují.
Přečtěte si také: Jste zimní typ? Co nosit a jaké barvy vám budou slušet?
Rty
Kůže na rtech je křehká a tenká, v mrazivém počasí snadno vysychá, praská a olupuje se. Proto byste s sebou měli nosit jelení lůj nebo balzám. Obsahuje-li i UV faktor, pak ji můžete směle použít i při jízdě na lyžích na horském svahu.
Ruce
V chladu trpí i pokožka na rukou. Ruce se snadněji vysušují, a proto bychom je měli chránit. Jednak nošením rukavic a také aplikací krému na ruce. Pokožku je potřeba více promašťovat a zvláčňovat. Často trpí i kůže kolem nehtů, praská a někdy i vzniknou bolestivé pukliny.
Lázeň na ruce
Máte-li popraskanou kůži kolem nehtů, prospěje vám lázeň. Sáhněte po směsi mandlového, sezamového olivového oleje a zahřejte na 37-40 stupňů Celsia. Když klesne teplota, ruce vyndejte a lehce osušte.